HTML

ELTE Angol-Amerikai Intézet 125. évi konferencia

A blog célja, hogy az Angol-Amerikai Intézet 125. évi konferenciájáról (november 9-10) felvilágosítást adjon a kedves olvasónak. A blogbejegyzések között szerepelni fognak a legfontosabb információk a konferencia programjáról, interjúk és tudósítások. Minden kedves érdeklődőt várunk az eseményre!

Friss topikok

Címkék

Holló Dorottya előadása - Simon Péter kérdez

2011.11.12. 15:15 125konferencia

Toleranciára nevelés az angol és amerikanisztika szakos bölcsész- és tanárképzésben

 

-           Ön a nyelvoktatás, tanárképzés szekció keretein belül tart előadást a SEAS konferencián. Milyen kihívásokkal szembesült az elmúlt időszakokban a bölcsész- és tanárképzés terén?

- Az elmúlt években az alapképzésre bekerülő hallgatók felvételi nélkül jönnek hozzánk, és gyakran nem sok elképzelésük van arról, hogy mi is az angol szak. Az is egyértelműen látszik, hogy még a középiskolákban jó angolosnak számító diákok nyelvtudása angol szakos hallgatóként nem elégséges. Az iskolákban a kevés óraszám miatt nincs elég idő és lehetőség precíz és - legalább középhaladó szinten - választékos nyelvhasználat elsajátítására, ezért a szakmai angol nyelvhasználat nagy kihívások elé állítja a hallgatókat.

Az idők változása viszont a tanároknak jelent kihívást: Manapság az emberek sokkal inkább vizuálisan orientáltak, mint korábban. Nehezebb rávenni a hallgatókat az olvasásra még a Bölcsészkaron is. Tőlünk is függ, hogy mennyire tudunk megújulni és az is, hogy hogyan tudjuk őket motiválni.

-           Milyen tapasztalat, közvetlen élmény inspirálta előadása témaválasztásában?

- Régóta foglalkoztat, hogy az egyetemi oktatásnak a tudás-átadáson kívül fontos feladata a fiatal felnőttek személyiségfejlesztése is. A leendő idegennyelvi szakemberek munkájuk során sokszor fognak szembesülni olyan konfliktusokkal, amelyeket az emberek (és nemzetek) közötti kulturális különbségek okoznak. Ezek megértéséhez, kezeléséhez nem elég a puszta tudás; attitűdöket, készségeket is el kell sajátítani, kritikusan gondolkodó, nyitott és toleráns értelmiségivé kell válni.  Az idegen nyelvi képzéseknek nagy a felelőssége abban, hogy ezekre felkészítsük a hallgatókat.  A különbségeket, másságot esetenként nehéz lehet megérteni, feldolgozni, elfogadni. Ezt mutatja, hogy bizony nem egyszer találkoztam elutasító, diszkriminatív véleményekkel a hallgatók körében. Örülök, hogy az elmúlt időben tanszékünkön sokat beszéltünk arról, hogy mi lehet a mi szerepünk a nyitottságra és toleranciára nevelésben. Sokan foglalkozunk ezzel az óráinkon akár a témaválasztáson, akár a feldolgozási módokon keresztül. Készítettünk egy antidiszkriminációs nyilatkozatot is, mely a honlapunkon is fent van ( http://delp.elte.hu ), sőt ennek alapján az intézet is készített egy hasonlót, mely a http://seaswiki.elte.hu/administration oldalon található. Ez jó kezdet a tudatosság fejlesztésében.

-           Véleménye szerint mennyire toleránsak a jelenleg bölcsész- és tanárképzésben résztvevő hallgatók?

- Ahogy másban sem, ebben a kérdésben sem lenne szerencsés általánosítani. Az azonban biztos, hogy az elmúlt években több intoleráns, kirekesztő megnyilvánulással találkozom, mint korábban. Ez persze nemcsak a hallgatók körében figyelhető meg, hanem a társadalom egészében itthon és külföldön is. Csak szomorúnak találom, hogy a leendő értelmiségiek körében is előfordul.

-           Amennyiben három érvet kéne felhoznia amellett, hogy érdemes megtekinteni az előadását, mely három érv lenne az?

1., Az előadásom címe: Toleranciára nevelés az angol és amerikanisztika szakos bölcsész- és tanárképzésben. Vitatott kérdésről szól, hiszen sokan úgy tartják, hogy az egyetemi oktatásban nincs helye a nevelésnek.

2., Egy a kollégák körében végzett kutatás eredményeit mutatom be, így képet adok arról, hogyan vélekednek minderről az Angol-Amerikai Intézet oktatói.

3., Bemutatom, hogy az Ausztrál Stúdiumok Programja milyen szerepet tölt be a toleranciára nevelésben.

 

-           Végezetül egy személyesebb jellegű kérdés: ha ideje engedi, milyen más SEAS konferencián tartott előadást tervez megtekinteni?

 - Még nem láttam a részletes programot, de ezek a konferenciák mindig nagyon jó alkalmat adnak, hogy más tanszékeken, más szakterületeken dolgozó kollégák munkájáról újdonságokat tudjak meg, ezért most is szeretnék több, a saját területemtől távolabb eső témájú előadást meghallgatni.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://elteseas125konferencia.blog.hu/api/trackback/id/tr953372745

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása